Budowa basenu w ogrodzie – krok po kroku

Dodano: 4 lutego, 2022. Aktualizacja: 1 grudnia, 2023 08:23

Budowa Betonowego basenu ogrodowego

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem szczegółowo omawiającym zakres prac murarskich związanych z budowa basenu przydomowego. Krok po kroku Przedstawiamy prace związane z budową opartą o tradycyjne bloczki betonowe. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które gwarantuje wieloletnią bezproblemową eksploatację.

Całkowity koszt:

od 30 000

PLN

Potrzebne materiały:

– Bloczki betonowe
– Beton B25
– Bitumiczna hydroizolacja

Budowa betonowego basenu ogrodowego z bloczków betonowych, krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie Wykopu pod basen.

Mamy dwa rodzaje basenów: baseny stojące i baseny zagłębione poniżej linii gruntu. Większość basenów murowanych jest zagłębiona w ziemi. Dzięki temu widoczne jest lustro wody, co zwiększa bezpieczeństwo osób kąpiących się.
Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać aby poziom wód gruntowych znajdował się, o  ile jest to tylko możliwe poniżej wód gruntowych. Zabezpieczy nas to przed dostaniem się wody pod folię basenową.
Pamiętajmy! W wykopie musi zmieścić się płyta basenowa oraz miejsce na orurowanie basenu oraz możliwość jego instalacji.

Krok 2. Zbrojona Płyta betonowa pod basen

Internet jest pełen wielu sprzecznych wytycznych odnośnie wykonania płyty fundamentowej. Zalecana grubość płyty ma wynosić od 10 do 20 cm grubości. Zaleca się użycia prętów zbrojeniowych od fi 8 do 12 mm i oczka od 10 do 20 cm. Również co do betonu są duże różnice. Jak więc powinniśmy zbudować płytę betonową pod basen?
Zapomnij o groszowych oszczędnościach! Trwała płyta to podstawa niezawodnej eksploatacji. To fundament basenu. Dlatego prace rozpocznij od 20 cm podsypki z piasku. Na niej umieść 5 cm warstwę suchego betonu. Sama płyta powinna mieć 20 cm grubości. Za jej wzmocnienie odpowiada zbrojenie wykonane z pręta fi 10 mm, z oczkiem 15 cm. Beton B25. Różnice w cenie są naprawdę niewielkie, trwałość i niezawodność gigantyczna.

Krok 3. Ściany basenu z bloczków betonowych

25 cm bloczki betonowe od dziesięcioleci sprawdzają się jako podstawa piwnic fundamentów lecz również basenów z bloczków betonowych. Dla zapewnienia wytrzymałości ścian na które będzie parła woda z basenu, ściany wzmacniamy słupami zbrojeniowymi. Wiążemy je z płytą betonową. Górę zabezpiecza nam wieniec. To wszystko co najważniejsze jeśli chodzi o murowanie basenu.

Krok 4. Tynkowanie ścian

W ścianach basenu umieszczamy  elementy wyposażenia takie jak lampy, skimmery, dysze oraz atrakcje basenowe.Musimy uzupełnić tynkiem miejsca ich mocowania. Następnie całe ściany wyrównać tynkiem, tak by osiągnąć komfort użytkowania oraz zabezpieczyć folię która zapewni nam szczelność niecki.

Krok 5. Ocieplenie basenu ogrodowego

Izolacja termiczna basenu to inwestycja która się opłaca. Jednorazowy wydatek i codzienne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie wody w basenie. Należy pamiętać, że ziemia jest bardzo dobrym izolatorem.

Krok 6. Schody do basenu

Absolutna konieczność dla wszystkich którzy chcą się cieszyć i dzielić radością z korzystania z basenu. Schody do basenu umożliwiają wygodne korzystanie z basenu wszystkim, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. To także ważny element bezpieczeństwa, który łatwo pozwala się wydostać z wody nie tylko ludziom ale także zwierzętom domowym.
Absolutna konieczność dla wszystkich którzy chcą się cieszyć i dzielić radością z korzystania z basenu. Schody do basenu umożliwiają wygodne korzystanie z basenu wszystkim, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. To także ważny element bezpieczeństwa, który łatwo pozwala się wydostać z wody nie tylko ludziom ale także zwierzętom domowym.

Krok 7. Obsypanie basenu

Ważne by przed napełnieniem basenu wodą dopilnować obsypania go. Równie ważne by pamiętać, że utwardzamy ją za pomocą wody. Nie możemy używać zagęszczarki, by nie uszkodzić rur z instalacji basenowej które są przymocowane do zewnętrznych ścian basenu.

4,6
4,6 out of 5 stars (based on 14 reviews)
586%
47%
30%
20%
17%

Jeśli chcesz by profesjonaliści wybudowali basen z bloczków dla Ciebie, koniecznie skontaktuj się z nami.

2 thoughts on “Jak zbudować basen w ogrodzie – krok po kroku.”

  1. Dziękuję za świetne opracowanie. Mam nadzieję że wykorzystam do budowy wymarzonego basenu. Pozdrawiam serdecznie Danuta Sobieraj

  2. Biedroński Jerzy

    Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *